Son Güncelleme 14:53
21.06.2004
Kültür Sanat
"Büyük Sef" Maazel bir kez daha Istanbul'da
Lorin Maazel
 

32. Uluslararasi Istanbul Müzik Festivali, önemli bir konsere ev sahipligi yapmaya hazirlaniyor. Festivali düzenleyen Istanbul Kültür ve Sanat Vakfi'nin kurucusu olan Dr. Nejat F. Eczacibasi'nin anisina, 22 Haziran'da, Aya Irini'de düzenlenen Filarmonica Arturo Toscanini konserinde orkestrayi, çagimizin yasayan en önemli orkestra seflerinden biri olan Lorin Maazel yönetiyor. Konser saat 20:00'de baslayacak. Orkestranin birinci flütçüsü Türk sanatçi Bülent Evcil.

Konser programi, Programda Ottorino Respighi’nin iki senfonik siirinin yani sira Antonin Dvorak’in en ünlü eseri “Yeni Dünya’dan” baslikli 9. Senfoni’sinden olusuyor.

Bu konserin Türk izleyiciler için baska önemli yani ise solo konserlerinin yani sira, Istanbul Devlet Opera Orkestrasi ve Borusan Istanbul Filarmoni Orkestrasi’nin flüt grup sefi olarak görev yapan Bülent Evcil’in, Filarmonica Arturo Toscanini’nin Türkiye’yi de kapsayan bir aylik turnesine, orkestranin birinci flütçüsü olarak katilmasi. Bülent Evcil, orkestraya bizzat Lorin Maazel tarafindan davet edildi.

Son elli yilda 150’yi askin orkestrayi 5000’i askin konser ve opera temsilini yöneten Lorin Maazel günümüzün en önemli orkestra seflerinden biri kabul ediliyor. Ayni zamanda saygin bir besteci ve keman virtüozu olan ünlü Amerikali sef, 1930 yilinda Paris’te dogdu. Bes yasinda keman, yedi yasinda da seflik derslerine baslayan Lorin Maazel kimi çevrelerce “Harika Çocuk” olarak adlandirildi. Yedi yasindayken ünlü orkestra sefi Arturo Toscanini’nin izniyle NBC Senfoni Orkestrasini yöneten Lorin Maazel 15 yasina geldiginde, A.B.D ve Kanada’daki önemli orkestralarin pek çogunu yönetti. 1960 yilinda Bayreuth Festivali’ne katilan Lorin Maazel bu ünlü festivalin tarihindeki en genç orkestra sefi unvanini kazandi.

1961’den 1996 yilina kadar Berlin Alman Operasi’nin sanat yönetmenligini yapan ünlü sef müzik yönetmeni oldugu Cleveland Orkestrasi’ni uluslararasi düzeye tasidi. Viyana Operasi’nin genel müzik yönetmenliginin ardindan Pittsburgh Senfoni Orkestrasi müzik yönetmenligini üstlenen Lorin Maazel 1996 yilinda dünyaca ünlü Bavyera Radyo Senfoni Orkestrasi’nin (Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks) müzik yönetmeni oldu. 2002 yilina kadar bu görevi sürdüren Maazel ayni yil içinde New York Filarmoni Orkestrasi’nin müzik yönetmenligine getirildi.

2002 yilinda genç Arturo Toscanini Filarmoni Orkestrasi’nin ilk konserini yöneten ve orkestraya büyü basari kazandiran Lorin Maazel ayrica UNESCO ve UNICEF gibi yardim kuruluslarinin gönüllü elçiligini yapiyor ve  bu kuruluslar yararina konserler yönetiyor. Ünlü sef geçtigimiz yil 31. Uluslararasi Istanbul Müzik Festivali kapsaminda Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks ile iki konser verdi.

EFSANEVISEF TOSCANNI ANISINA KURULDU

Arturo Toscanini Vakfi’nin yillar süren titiz çalismalarinin bir sonucu olarak efsanevi sef Arturo Toscanini’nin adina kurulan Filarmonica Arturo Toscanini, çok zorlu ve özel elemelerden geçen Avrupa’nin en yetenekli 100 genç müzisyeninden olusuyor.

Ilk konserleriyle, uluslararasi müzik platformunda önemli ve saygin bir senfonik topluluk olacagini gösteren orkestranin basarisi 15 Aralik 2002’de Italyan Parlamentosu’nda yine Lorin Maazel ile verdikleri konserle perçinlendi. Toplulugun bu yil birlikte çalisacagi sanatçilar arasinda Vladimir Spivakov, Eliahu Inbal, Stanislav Bunin, Mstislav Rostropovich, Rafael Fruhbeck de Burgos, Salvatore Accardo, Krystian Zimerman, Maxim Vengerov, Yuri Temirkanov, Georges Pretre, Gennady Rozdhestvensky gibi dünyaca ünlü sanatçilar bulunuyor. Orkestranin sanat danismanligini 1997 yilindan bu yana La Scala’nin sanat yönetmeni olan ve 2003 yilinda Toscanini Vakfi’nin da sanat danismanligina getirilen Paolo Area yürütüyor.

http://www.biletix.com/
Tel; 0 216 556 98 00
Festivalle ilgili ayrintili bilgi için:
www.istfest.org/muzik

BILET FIYATLARI 75 Milyon TL, 100 Milyon TL,150 Milyon TL
Aya Irini Balkon: 200 Milyon TL
Ögrenci: 10 Milyon TL

 
(Hürriyetim)